تبلیغات
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران - مقام و منزلت زن در اسلام
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران
« خواهران خوبم بیاییم همه با هم پرسشگری را امتحان كنیم »
با سلام،به وبلاگ ما خوش آمدید دوست عزیز.

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 17 اسفند 1389
پرسش:

درباره مقام و منزلت زن در اسلام توضیح دهید.

پاسخ:

با سلام به شما پرسشگر محترم در اینجا بد نیست نیم نگاهی به سخنان گهربار پیامبر اكرم(ص) بیندازیم . تعالیم ارزشمندی كه در دشوارترینشرایط تاریخی برای زنان ـ كه دختران را زنده به گور می‏كردند، زن را مانند كالا به ارث می‏بردند و مالك می‏شدند،و او را از هر گونه حقی محروم می‏داشتند ـ صادر شده است. پیامبر اكرم(ص) بدینوسیله بلندترین گام را، در بدترینشرایط، در جهت احیای حقوق زن و پاسداشت كرامت انسانی وی برداشته است:
    1- «بهترین شما آن كسی است كه نسبت به زن خود، سازگارتر و خیرخواه‏تر باشد و من از همه شما درباره زن‏هاخیرخواه‏تر هستم».
    2- «زنان، همانا خواهران و مادران و خاله‏ها و عمه‏های شما هستند و ریشه وجود شما از آنان است و باید در اوجعاطفه و مهربانی با آنان رفتار شود».
    3- «نسبت به زنان با تقوی باشید و از جهت رعایت حقوق آنها و حفظ و توجه به ایشان تقوی داشته باشید، زیرا كهآنان، امانت خداوند در دست شمایند كه طبق دستور و قول پروردگار برای شما حلال و محرم شده‏اند. بر شمااست كه حقوق آنان را مراعات كرده و عادلانه طبق عرف زمانه و شأن زنان، زندگی ایشان را تأمین كنید».
    4- «بهترین شما آن افرادی هستند كه با زنان خود خوب و خوش باشند».
    5- «ملعون و بازملعون است آن كسی كه در تأمین‏زندگی همسر خودكوتاهی كرده و حقوق خانواده را ضایع و آنانرا ناراحت كند». (احادیث به نقل از بولتن اندیشه ، ویژه زن، ص 5 - 354)
    در اینجا سخن را به پایان می‏بریم و به همین مقدار در زدودن غبار كژاندیشی پیرامون نگرش اسلام به زن بسندهمی‏كنیم، خردورزان را روزاست كه به انصاف داوری كنند و امتیازات نگرش اسلامی بر جاهلیت پیشین و جاهلیتنوین، كه در نگرش فمینیستی غرب تبلور یافته است، را به خوبی بازشناسند.ارسال توسط پاسخگوی خواهران
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس