تبلیغات
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران - چرا حضانت كودك به عهده مردان است؟
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران
« خواهران خوبم بیاییم همه با هم پرسشگری را امتحان كنیم »
با سلام،به وبلاگ ما خوش آمدید دوست عزیز.

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 22 مهر 1390
پرسش:

چرا حضانت فرزندان به خصوص دختر بچه بعد از هفت سال به عهده مردها می باشد؟ آیا اگر حقی برای فرزندان دختر قائل بودیم و نظر آن‏ها را در رأی قاضی مؤثر می دانستیم، با این حكم همخوانی داشت، اگر مرد و زنی دارای شرایط مساوی مادی، شخصیّتی، اجتماعی و... بودند، قاضی دادگاه اسلامی بعد از طلاق حضانت بچه‏ها را به چه كسی واگذار می كند؟

پاسخ:

حضانت و تربیت كردن بر اساس ادله و روایاتی كه در این باب وارد شده، نسبت به فرزند پسر تا دو سال و نسبت به فرزند دختر تا هفت سال به مادر واگذار شده است، ولی بعد از اتمام این دوره، وظیفه قیمومیت و ولایت پدر تا زمان بلوغ پسر و دختر به جای خود باقی است.(1) این وظیفه پدر است كه فرزند خود را اداره كند و امتیازی برای پدر محسوب نمی شود، بلكه مسئولیّت و وظیفه‏ای سنگین است كه خداوند بر دوش پدر نهاده و این وظیفه را از مادر برداشته است. بنابراین اگر قرار شود به این مسئله اعتراض شود، باید مرد اعتراض بكند و بگوید: خدایا، تو این وظیفه سنگین را بر من تحمیل كردی و بر مادر بچه هیچ وظیفه‏ای تحمیل نكردی! اگر اسلام حضانت دختر را پس از هفت سالگی به مرد سپرده، بار عظیمی را از دوش زنان برداشته است، نه این كه او را صالح برای این امر مهم نداند. از طرفی به صورت مطلق حق حضانت را بر عهده مردها قرار نداده است. اگر صلاحیت مرد برای حاكم شرع محرز نشود، حضانت را بر عهده زن قرار می دهد.
اگر قاضی در مقام دعوا بین زن و شوهر در نگهداری بچه بعد از دو سال و هفت سال، حق را به جانب مرد می دهد، نه به خاطر این است كه به مرد امتیازی می دهد، بلكه آن وظیفه سنگین را كه خداوند بر عهده پدر قرار داده است، به او می دهد تا امور طفل زمین نماند.
با این حال (كه نگهداری فرزند وظیفه است، نه فرق گذاری و تبعیض بین حق مرد و زن) مرد و زن می توانند با توافق یكدیگر بعد از دو سال و هفت سال حق حضانت و اداره فرزند را به زن بدهند. مسئله حضانت كه یك مسئولیت است، با مسئله دیدار فرزند و... كه جزء حقوق است، متفاوت است و به همین خاطر از زنان گرفته نشده است.
پی نوشت‏ها:
1. تحریر الوسیله، ج 2، حقوق اولاد.

ارسال توسط پاسخگوی خواهران
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس