تبلیغات
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران - تجرد باعث نا امیدی ...
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران
« خواهران خوبم بیاییم همه با هم پرسشگری را امتحان كنیم »
با سلام،به وبلاگ ما خوش آمدید دوست عزیز.

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 30 آذر 1390

پرسش:

بنده دختری هستم 29 ساله و با توجه به اینكه سن من بالاست هنوز ازدواج نكردم ... و تجرد باعث نا امیدی ... شده است لطفاً مرا راهنمایی كنید؟

پاسخ:

این كه نگران آیندة زندگی خود هستید كاملاً طبیعی است. برای فقط بهداشت روانی نمی تواند تا پایان عمر مجرد زندگی كرد و هیچ برنامه ای برای ازدواج خود نداشته باشیم.(1)

اساساً یكی از اهداف ازدواج، رسیدن به آرامش روانی و پیشگیری از افسردگی و دیگر اختلالات روانی است.(2) این كه چه عواملی باعث شده تا شما نتوانید به موقع ازدواج نمایید، برای خود شما معلوم است، اما توجه داشته باشید كه هیچ وقت خودتان را سرزنش نكنید و این احساس منفی در شما ایجاد نشود كه شما لیاقت نداشته اید تا كسی به خواستگاری شما بیاید و پیشنهاد ازدواج بدهد شاید مشكلات زندگی و شرایط خانوادگی مانع از ازدواج شما شده و هیچ كسی در این باره تقصیری ندارد. مهم این است كه شما وظیفه و مسئولیت خویش را در قبال خانواده به انجام رسانیده و اینك تصمیم ازدواج دارید.
درباره نداشتن خواستگار توجه شما را به مطالب زیر جلب میكنیم:
1. وضعیت اجتماعی ـ فرهنگی و اقتصادی جامعه باعث شده است سن ازدواج دختران و پسران بالا برود بعضی توقعات و انتظارات خانوادهها و دامن زدن به فرهنگ تشریفات و نظیر آن، مشكل بیكاری پسران و عدم توانایی آنها برای تأمین نیازمندیهای زندگی مستقل عواملی است كه باعث این مشكل شده بنابراین در چنین فضایی زمینه ازدواج دختران نیز فراهم نمیشود در نتیجه دخترانی نظیر شما گمان میكنند اشكال و ایراد در وجود آنهاست. پس یكی از عوامل پدید آمدن این مشكل عاملی است كه از اختیار شما و هر كس دیگری خارج است.
2. گاهی انتظارات بالا و بیش از اندازه خانوادهها یا خود دختران به این مشكل دامن میزند كه در این صورت این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد و در صورت واقعیت داشتن آن، با تدابیر لازم و مناسب به تعدیل آن پرداخت و بدین وسیله یكی از موانع خواستگاری و ازدواج برطرف شود.
3. گاهی نیز ویژگیهای شخصیتی و اخلاقی خانوادهها ممكن است مانع و سد راهی برای خواستگاران باشد كه این امر نیز باید مورد توجه خانوادهها قرار گفته و در صورت لزوم تغییرات لازم را در نحوه برخورد و صفات اخلاقی و آداب اجتماعی خود ایجاد نمایند و زمینه ازدواج دختران خود را فراهم نمایند
4. گاهی نیز ویژگیهای ظاهری و جسمانی یا صفات اخلاقی و شخصیتی خود دختران است كه باعث میشود دیرتر ازدواج كنند و خواستگار كمتری داشته باشند.
پس بعضی عوامل در دست شما یا شخص دیگری نیست كه در این صورت نباید نگران آن باشید و ذهن خود را به آن مشغول نمایید به گونهای كه مانع زندگی روزمره و درسی و تحصیلات علمی و دیگر امور شود. زیرا انسان نمیتواند تمام شرائط و امكانات را بر وفق مراد خود فراهم نماید ولی میتواند خود را با شرائط موجود وفق دهد و هماهنگ سازد در صورت اول همیشه نگران و ناراحت و غمگین و افسرده خواهد بود و در صورت دوم با ابتكار و خلاقیت و بهرهمند شدن از دیگر توانمندیهای خود، شاد و با نشاط زندگی خواهد كرد و فعّال و سر زنده با همان امكانات و شرائط موجود، زندگی را بر خود سهل و آسان خواهد گرفت. بنابراین هیچ گاه نباید این موضوع مانع عمدهای بر راه ادامه زندگی و تحصیل و... شود.
علاوه بر این مطمئن باشید اگر به خداوند متعال توكل كنید و تمام امور زندگی خود را به او واگذار كنید، خداوند به بهترین وجه و شكل به آن رسیدگی خواهد كرد زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از خود شما میداند. خداوند در سوره بقره آیه 216 میفرماید: «... و عسی ان تكرهوا شیئا و هو خیر لكم و عسی ان تحبوا شیئا و هو شرٌ لكم و الله یعلم و انتم لا تعلمون. چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید حال آن كه خیر شما در آن است و یا چیزی را دوست داشته باشید حال آنكه شر شما در آن است و خدا میداند و شما نمیدانید».
علاوه بر این شما به جای این كه ذهنتان را به كمبودها، نقصهای خود معطوف دارید و از آن رنج ببرید تواناییها و استعدادها و موفقیتهای گذشته و حال خود را به خاطر خود بسپارید و با تكیه بر آنها یأس و ناامیدی را از خود دور كنید و با نگرشی مثبت به زندگی و آینده اجازه ندهید این گونه مسائل جزئی كه در نهایت هم حل میشود، زندگی را بر شما تلخ كند. اگر خواستگار ندارید، هزاران هزار نعمت و توانمندی خداوند در وجود شما و اطراف شما قرار داده است و از آن بهرهمند هستید چه بهتر است به آنها بیاندیشید و به بهرهبرداری از آن نعمتها فكر كنید و لذت ببرید. رابطه خود را با خداوند متعال و راز و نیاز با او را فراموش نكنید كه یاد خدا آرامشبخش است.
اگر فردی را می شناسید كه از هر لحاظی مورد تأیید شما است، می توانید این خواستة خود را به نحوی به ایشان منتقل كنید. مثلاً فردی (واسطه و غیر مستقیم) به ایشان پیشنهاد كند كه به خواستگاری شما بیاید و در عین حال از خصوصیات مثبت فردی و نجابت شما نیز تعریف كند، این زمینة خوبی است كه شما معرفی می شوید. البته مادر و دیگر دوستان امین و اقوام صالح و هم كلاسی های امین و متدین هم می توانند نقش مفیدی در این زمینه ایفا نمایند.
نتیجه گیری:
1. راه عقلایی و شرعی این است كه هر طور شده طبق توصیه های بالا به فكر ازدواج باشید. بنابراین، تنها بودن و مجرد زندگی كردن به هیج وجه به صلاح نیست. هم از نظر شرعی اشكال دارد و هم از نظر روان شناختی آثار و پیامدهای منفی به دنبال دارد. چه بسا این مشكلاتی كه مطرح كرده اید بخاطر عدم ازدواج شما باشد. ازدواج موجب آرامش روان و سعادت و خوشبختی افراد است.
2. از دعا و نماز، توسل به ائمه جهت مهیا شدن امر ازدواج و رفع مشكلات خود كمك بگیرید.
3. شما كه در حال تجرُّد به سر می برید و تا كنون ازدواج نكرده اید، بخوبی درك می كنید كه تا چه اندازه به همسر و كسی كه تكیه گاه و همدم شما باشد، نیاز دارید. خداوند دربارة اهمیت ازدواج و نقش آن در آرامش روحی انسان می فرماید: ِمنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِكَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ(3) از آیات و نشانه های حكیمانة خداوند این است كه برای شما از جنس خودتان همسرانی قرار داد تا در كنار آنان آرامش یابید و میان شما مهر و محبت و رحمت قرار داد. به تحقیق در این كار خداوند، دلایل حكیمانه ای است برای اندیشمندان و متفكران.
در پایان شاخه گلی از گلستان نبوی به شما هدیه می كنیم: پیامبر خدا(صلی الله علیه وآله) فرمودند: «آنچه از دنیا نصیب تو باشد، اگر ناتوان هم باشی، به تو می رسد و آنچه به زیان تو باشد، به زور نمی توانی آن را از خود دور كنی. هركس به آنچه از دستش رفته امید نداشته باشد، آسوده است و هر كس به آنچه خداوند روزی اش كرده، خرسند باشد، شادمان می گردد.»(4)


پاورقی:

1. امینی، ابراهیم، انتخاب همسر، سازمان تبلیغات اسلامی، 1349، ص 17،21.
2. مظاهری، علی اكبر، جوانان و انتخاب همسر، دفتر تبلیغات اسلامی حوزة علمیة قم، 1374، ص16.
3. روم:21.
4. شیخ صدوق، الامالى، ص 225 و 393


ارسال توسط پاسخگوی خواهران
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس