تبلیغات
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران - استفاده ادكلن و عطر برای زنان
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران
« خواهران خوبم بیاییم همه با هم پرسشگری را امتحان كنیم »
با سلام،به وبلاگ ما خوش آمدید دوست عزیز.

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 2 دی 1390پرسش:

چرا نباید زنان در انظار عموم از ادكلن و عطر استفاده كنند؟

پاسخ:
با سلام
خداوند متعال می‌فرماید: "و قل لّلمؤمنـَت یغضضن مِن أبصـَرهن‌ّ و یحفظن فروجهن‌ّ و لایبدین زینتهن‌ّ إلاّ ما ظهر منها... لایبدین زینتهن‌ّ إلاّ لبعولتهن‌ّ أو ءابائهن‌ّ یا...; (نور، 31) به مؤمنان بگو چشم‌های خود را ]از نگاه به نامحرمان‌[ فرو گیرند و فروج خود را حفظ كنند و زینت خود را جز آن مقدار كه ظاهر است‌، آشكار ننمایند... و زینت خود را آشكار نسازند، مگر برای شوهرانشان یا پدرانشان یا...".خداوند متعال در آیه یاد شده‌، مواردی را كه زنان می‌توانند زینت‌های خود را آشكار سازند ذكر می‌فرماید; در غیر این موارد اگر زنی زینت خود را ـ حتی استعمال بوی خوش ـ آشكار نماید، حرام و گناه شمرده می‌شود.( ر.ك‌: تفسیر نمونه‌، آیت الله مكارم شیرازی و دیگران‌، ج 14، ص 435 ـ 454، دارالكتب الاسلامیة‌. )

علت حرمت آن‌، افزون بر مسائل روانی و عاطفی میان زن و مرد، نقل برخی آیات و روایات در این باره است و دانشمندان اسلامی و مراجع محترم تقلید بر اساس آن‌ها حكم به حرمت داده‌اند; از جملة روایات این‌كه‌: امام صادق‌فرموده است‌: "هر زنی كه خود را برای غیر شوهرش خوشبو كند، خدا نمازش را قبول نمی‌كند تا همانند غسل جنابت‌، به خاطر آن عطر غسل كند."( وسایل‌الشعیه‌، شیخ حر عاملی‌;، ج 3، ص 339، باب 29، مؤسسه آل‌البیت‌:. )

افزون برمطالب گذشته‌، شاید بتوان از ذیل آیه 31 نور; "وَلاَ  یَضْرِبْن‌َ بِأَرْجُلِهِن‌َّ لِیُعْلَم‌َ مَا یُخْفِین‌َ مِن زِینَتِهِن‌َّ وَ تُوبُوَّاْ إِلَی اللَّه‌ِ جَمِیعًا أَیُّه‌َ الْمُؤْمِنُون‌َ لَعَلَّكُم‌ْ تُفْلِحُون‌َ ;(نور،31) دلیل منع را استفاده كرد.
در این فقره آمده است كه نیابد زنان به هنگام راه رفتن پاهای خود را چنان به زمین بكوبند تا صدای خلخال‌هایشان به گوش رسد این امر نشان می‌دهد كه اسلام به اندازه‌ای در مسایل عفت عمومی سخت گیر و موشكاف است كه حتی اجازه چنین كاری را نیز نمی‌دهد.

از این نكته می‌توان نتیجه گرفت كه اسلام به خاطر محفوظ و سالم ماندن جامعه از هر گونه عاملی كه باعث جلب توجه نامحرم و تحریك شهوت جوانان باشد، جلوگیری می‌كند.


ارسال توسط پاسخگوی خواهران
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس