تبلیغات
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران - روابط همسران به ویژه روابط جنسی
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران
« خواهران خوبم بیاییم همه با هم پرسشگری را امتحان كنیم »
با سلام،به وبلاگ ما خوش آمدید دوست عزیز.

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 10 دی 1390
سوال:
لطفا در مورد روابط همسران به ویژه روابط جنسی و نكاتی كه باید در این زمینه رعایت شود، راهنمایی فرمایید.

پاسخ:

پیوند زناشویی از شیرین‌ترین پیوندها در روابط انسانها است و خانواده كانونی برای امنیت، آرامش، مودت و آسایش هر زن و مرد است. برخورداری از همسر خوب و شایسته در زندگی، یكی از نعمت‌های بزرگ است كه خداوند به بندگان خویش عنایت می‌كند و برای به دست آوردن چنین نعمتی، تعالیم عالی اسلام علاوه بر ملاك و معیارهای انتخاب همسر، رهنمودها و دستوراتی برای زندگی بهتر و شرافتمندانه بیان فرموده است و كسانی كه در زندگی زناشویی دنبال سعادت و خوشبختی هستند، هم در انتخاب همسر و هم در نحوة تنظیم روابط جنسی، بایستی به این دستورات وتعالیم ارزشمند عمل كنند.


الف) مواردی كه روابط جنسی با همسر حرام است:1. زمانی كه زن در عادت ماهیانه (حیض) می‌باشد. 2. زمانی كه زن خون نفاس دیده است، یعنی بچه به دنیا آورده است. كه تا زمان قطع شدن خون نفاس، روابط جنسی حرام است و گناه دارد.(1)3- درروزماه مبارك رمضان.

ب) كارهائی كه موقع جماع (رابطه جنسی با هسمر) مكروه است.یعنی كارهایی كه انجام آن حرام نیست و گناه ندارد ولی اثرات نامطلوبی روی كودك و همسران به همراه دارد.
1. جماع در جائی كه آب برای غسل وجود ندارد. 2. حرف زدن موقع جماع مگر این كه یاد خدا و دعا باشد. 3. نگاه كردن به عورت زن. 4. پشت به قبله یا رو به آن جماع كردن. 5. جماع كردن در جائی كه بچه‌ای وجود دارد، (خوابیده یا بیدار). 6. در حال جماع لخت شدن و كاملاً برهنه بودن. 7. جماع بین اذان صبح تا طلوع آفتاب. 8. در پشت زن (دُبر) جماع كردن. 9. جماع در شب عید فطر و قربان. 10. جماع در شب چهارشنبه و 11. شكم پر و ایستاده جماع كردن.(2)

ج) كارهایی كه موقع جماع مستحب است و ثواب دارد1. جماع كردن در زمانی كه زن به آن تمایل دارد و ناراحت نیست. 2. با مقدمات شروع كردن. یعنی این كه اول با زن ملاعبه و بازی و شوخی كند و او را آماده كند و بعد جماع نماید. 3. در حال جماع با وضو بودن و استفاده از بوی خوش برای هر دو طرف (زن و مرد). 4. بدون عجله جماع كردن یعنی جماع را با حوصله انجام دهد و اینكه عجله نداشته باشد. 5. با نام خدا و با دعا شروع كردن. 6. نظافت و آرایش برای هر دو طرف (زن و مرد) در حال جماع. 7. شب دوشنبه و سه شنبه و پنج شنبه و شب جمعه و روز جمعه بعد از عصر، ‌جماع خوب است. 8. زن و مرد هر كدام خود را با دستمال جداگانه پاك كنند و پرهیز از دستمال مشترك.

حقوق زن و مرد در مسائل زناشوئی:زن باید همیشه در اختیار مرد باشد یعنی هر وقت مرد طالب عمل زناشوئی باشد، زن اطاعت كند، مگر این كه عذر شرعی داشته باشد (مثل مریضی یا عادت و غیره) و زن حق ندارد در مسائل زناشوئی نافرمانی كند و البته مرد هم باید مراعات حال زن را بكند و مواقعی كه زن آمادگی ندارد، نزدیك او نشود.(3)

وظایف اخلاقی زن و مرد نسبت به همدیگر:روابط همسران به مسائل جنسی خلاصه نمی شود، بلكه در موارد دیگر نیز زن و مرد نسبت به همدیگر وظایفی دارند كه باید آنها را مراعات كنند. در غیر این صورت زندگی آنان از صفای لازم برخوردار نخواهد بود و چه بسا به مشكل نیز مواجه خواهد شد.

الف. وظایف مرد نسبت به زن1. خوش اخلاقی. 2. مدارا و مهربانی. 3. ترحم و نوازش. 4. پرهیز از توهین. 5. پرهیز از تنبیه. پیامبر گرامی اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمودند: هر كسی به صورت زنش سیلی بزند، خداوند به مالك جهنّم دستور می‌دهد تا هفتاد سیلی به او بزنند.(4) 6. پرهیز از فرمانهای بی‌جا. 7. تلاش در راه رفاه خانواده. 8. خریدن هدیه برای خانواده. 9. آراستگی. 10. حفظ غیرت و آبرو. 11. پرهیز از ترشروئی. 12. عفو و گذشت از تقصیر همسر. 13. حضور در جمع صمیمی خانواده و گفتگو با آنان.

ب. وظایف زن نسبت به مرد1. هماهنگی با شوهر. 2. مهر و محبّت. 3. پرهیز از ناسپاسی و لجاجت. 4. خودداری از آزار همسر. 5. احترام و فرمانبرداری. 6. پرهیز از منت گذاشتن به همسر. 7. پرهیز از خشونت و بداخلاقی. 8. آرایش برای شوهر. 9. كمك به همسر. 10. پرهیز از نگاه به نامحرم. 11. خوشبو كردن خود برای همسر. 12. سپاسگزاری و تشكر از همسر. 13. قهر نكردن. 14. پرهیز از لباس و زیور نامناسب در بیرون خانه. 15. تأمین امنیت روحی و روانی همسر و درك او.(5)

پاورقی:

1. رسالة عملیه، مراجع معظم تقلید.
2. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، انتشارات اسلامیه، 1384 ق، ج14، باب نكاح.
3. موسوی خمینی، سید روح الله، تحریر الوسیله، انتشارات جامعه مدرسین حوزه علمیه، بی‌تا، ج3.
4. مستدرك الوسائل، ج 14، ص 250.
5. معاونت آموزشی دفتر تبلیغات اسلامی، ره توشه راهیان نور، 1375.


ارسال توسط پاسخگوی خواهران
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس