تبلیغات
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران - با مشکلاتم چکار کنم؟
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران
« خواهران خوبم بیاییم همه با هم پرسشگری را امتحان كنیم »
با سلام،به وبلاگ ما خوش آمدید دوست عزیز.

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 4 بهمن 1390

پرسش:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سلام من خانمی هستم 38 ساله متولد شهرستان اقلید كه دارای مشكل خانوادگی می باشم در خانواده مذهبی از نظر مادی نسبتاً متوسط به دنیا آمده ام، امّا من در ازدواج می توان گفت با شكست روبرو شده ام ابتدا شوهر من ناشنوا بوده و آن هم از نوع ژنتیكی كه به ما نگفتند و من بعد از ازدواجمان فهمیدم كه به علّت نبود مادرم در قید حیات و خوب نبودن وضع مادی خانواده ام و نداشتن پشتیبان خوب و دلسوز خود را قانع كردم كه باید راضی بود. تا بعد از به دنیا آمدن دختر كه شوهرم بداخلاق، پرخاشگر،... و عیب بزرگ او اینست كه تا اتفاقی می افتد قرآن را زمین می زند و دست روی قرآن می گذارد و اگر به او بگویی چرا اینطور می كنی می گوید آخر شما هیچ چیز را قبول ندارید (در صورتی كه ایشان اهل نماز ـ روزه و مسائل مذهبی هستند) حال مرا راهنمایی كنید با وجود دختر 12 ساله و اینكه چند سالی است كه پدر و مادرم را از دست داده ام (در قید حیات نیستند) چه كنم؟ در ضمن ایشان نه نصیحت و نه راه و دلیل و نه اینكه بگویی فلان كتاب را مطالعه كن قبول ندارد و اگر با او قهر كنم به زور تمام خواستهایش را از من می گیرد.

پاسخ:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خواهر محترم برای اینكه به سؤال شما پاسخ دهیم نیازمند اطلاعات بیشتری دربارة زندگی شما و روابط شما هستیم. مثل اینكه چند سال است این حرف ها شروع شده است؟ چه موقع بیشتر است؟ شغل همسرتان چیست؟ آیا پس از این عمل اظهار ناراحتی می كند یا نه؟ و... اكنون با توجه به مطالب نامه به پرسش شما پاسخ می دهیم امیدواریم كه در حل مشكل شما كارساز باشد در صورت مبهم بودن و حل نشدن بحث لطفاً در نامه بعدی خود توضیح بیشتری بدهید.

كانون محبت: قبل از هرچیز لازم است اشاره كنم كه فرزند شما نیاز به محبت پدر و مادر، هر دو با هم دارد كمبود هر كدام می تواند در روحیه او اثرات بدی بگذارد و او را در زندگی و تحصیل بی نشاط، ناامید و ناموفق سازد. پس لازم است به خاطر او صبور باشید و توجه شوهرتان را به این امر جلب كنید كه جدال های خانوادگی، برای فرزندتان بسیار مخرّب و ناراحت كننده است و البته شما هم با راه حل های عاقلانه درصدد تغییر و اصلاح رفتار خود و شوهرتان برآئید.

برخی از عوامل مؤثر در تسخیر دل ها: 1. محبت: همیشه و همه جا سخن منطقی خریدار ندارد. برخی افراد با منطق آرام می شوند امّا برخی دیگر تشنه محبت اند. یك لبخند، یك كلام شیرین، یك احترام به شخصیت آنها و یا تمجید از صفات خوبشان می تواند معجزه كند به گونه ای كه او را اسیر محبت خود می گردانید.
«از محبت تلخ ها شیرین شود»
البته تعریف و تمجید از آنها به این معنی نیست كه همیشه گوش به سخنان زور دیگران بدهیم. بلكه این محبت. خود گام اول ارتباط سازنده است ارتباطی كه زمینه تأثیر شما در او را فراهم می آورد به گونه ای كه او شما را محرم خود می داند و گوش به انتقادهای شما می دهد بدون اینكه احساس خطری كند.
2. پرهیز از برد و باخت در بحث ها: نباید چنین تصور شود كه اگر ما نسبت به دیگری و خطاهایش چشم پوشی كردیم، احساس كنیم كه در زندگی باخته ایم. اتفاقاً برعكس است انسان كریم و بزرگوار صبور است و نسبت به دیگران سریع عكس العمل نشان نمی دهد. او احساس نمی كند كه اگر كوتاه بیاید كم آورده است بلكه با همین كار، آتش خشم و غضب طرف مقابل را می خواباند و او را از كرده خویش پشیمان می سازد. بحث های آمیخته به جدال و پرخاشگری دو طرفه آثار سوء زیادی دارد از جمله آنها:
الف- در جدال و نزاع طرف مقابل احساس می كند كه شخصیتش جریحه دار شده است. بنابراین درصدد مقاومت بر می آید و پرخاش می كند. 
ب- جدال، با ایمان سازگاری ندارد. چرا كه جدال نشانة كبر است.
ج- در جدال، حق پوشیده می شود. چرا كه در این جنگ، حس لجاجت و خودخواهی و تعصب حكم فرما است و جدال اگر با انسان بی شخصیت صورت گیرد، او را بسیار جسور می سازد به گونه ای كه به هیچ حریمی احترام نمی گذارد. پس جدال و نزاع روش خوبی در بحث ها نیست.
3. هنر گوش دادن: 
یكی از اصول موفق در ارتباطات مؤثر هنر گوش دادن است كه باتمرین حاصل می شود. باید به افراد مجال داد تا سخنان خود را به طور كامل بگویند و با كمال دقت به سخنان آنها گوش داد. این عمل بیش از هر چیز نشان می دهد كه شخص به راستی دنبال حقیقت است. به علاوه دلسوز نیز هست و برای افكار طرف مقابل احترام و شخصیت قائل می باشد. این امر، سهم مؤثری در تحریك مثبت عواطف او دارد.
4. دلسوزی عملی: دلسوزی عملی به معنی واقعی، یكی از مهمترین عوامل برانگیختن عواطف دیگران و آماده ساختن زمینة فكری آنان برای پذیرش مسائل است. اگرآنها دلسوزی عملی از گوینده ای ببینند، ممكن است سخنان او حتی اگر استدلال های آن كاملاً مورد قبول آنان نباشدرا بپذیرند و نسبت به افكار و اعمال خود تجدیدنظر كنند. گاهی پرخاش هاو عصبانیت های افراد بخاطر سختی های زندگی، فشار محیط كار، تحقیر، احساس ناكامی و شكست ها و عقده های روانی دوران گذشته و یا نقص در عضو بدنی است. اگر انسان حساب شده به آنها نزدیك شود و از سر دلسوزی با آنها سخن بگوید، می تواند در او اثرگذار باشد.
5. اعتماد به نفس: به خود تلقین نكنید كه او شریك خوبی برای زندگی شما نیست. و به منفی بافی های دیگران نسبت به شوهرتان توجه نكنید. باور داشته باشیدكه شما می توانید بر او اثر مثبت بگذارید. از جملات و كلمات مثبت استفاده كنید. مانند:" من می توانم بالاخره موفق می شوم"،"او تغییر خواهد كرد"‍‍
6. اصل تدریجی: یكی از اصول تغییر و اصلاح رفتار، اصل تدریج است یعنی همانگونه كه یك صفت بدی تدریجاً به طور عادت و با تشویق اطرافیان در شخص رسوخ كرده ، به صورت تدریجی هم باید برطرف شود. پس امیدوار باشید و انتظار نداشته باشید بلافاصله تغییر حاصل شود.(1) امّا بدانید كه محبت، احترام، انتقاد خوب، تشویق شما گامی است به سوی تغییر خوب.
7. تقدیر و تشكر: هیچ چیز به اندازه احساس تقدیر و با ارزش بودن، به فرد حس خوبی نمی دهد.(2) برای او هدیه ای هر چند كم قیمت تهیه كنید به گونه ای كه او احساس كند شما واقعاً او را دوست دارید و به شخصیت او احترام می گذارید. سال روز تولد او و ازدواج خودتان را یادآور شوید و به او ابراز كنید كه دوستش دارید.
8. جراحی روح: بزرگان علم روان شناسی از انتقاد به جراحی روح یاد می كنند(3) زیرا كه در این امر انسان به شدت به شخصیت افراد نزدیك می شود شخصیتی كه سال ها با او بوده، با آن زندگی كرده و... . به همین خاطر انتقاد باید در قالب بسیار ظریف و نرم ارائه شود. به زمان و مكان انتقاد توجه داشته باشید به عنوان مثال، زمانی كه او عصبانی است و یا در جایی كه اطراف او افرادی هستند اقدام به انتقاد نكنید. (آنجا جای تمجید از صفات خوب اوست و جای سكوت است) سعی كنید هرگاه با همدیگر سازگاری دارید و رابطة بین شما صمیمی است، با احترام كامل نكات و صفات بد او را گوشزد كنید و بگوئید كه شما صفات خوب زیادی دارید كه اگر این عیب ها را برطرف كنید بسیار عالی می شود. از طرف دیگر شما خود را نیزدر معرض نقد و پیشنهاد او قرار دهید. به سخنان او گوش دهید. سعی كنید صبورانه حرف هایش را بشنوید. زود عكس العمل نشان ندهید. پس از اینكه حرف های او تمام شد، سخنان خود را مطرح كنید.
9.كمك گرفتن از واسطه با انصاف: هرگاه آرام است، به او بگوئید كه ما نیاز داریم زندگی خود را با نشاط و شاداب گردانیم تا فرزندمان نیز در سایه این فضای خوب، احساس امنیت و شادابی كند. از او صمیمانه بخواهید كه هر گاه مشكل جدی ای داشتید، برای حفظ و تداوم زندگی و حل مشكل، از فرد آگاه و خیری مانند امام جماعت، مشاور امر ازدواج و یا فرد مورد قبول هر دو طرف بخواهید واسطه شود تا مشكل شما برطرف شود. البته باید توجه داشته باشید كه مشكل، مخصوص زندگی شما تنها نیست. همه خانواده ها با مشكلاتی روبرو می شوند. امّا تنها افرادی موفق به حل مسأله می شوند كه عاقلانه و حساب شده با آن برخورد می كنند.
نكته پایانی: 
خواهر محترم! گاهی لازم است انسان برای حفظ زندگی و راحتی فرزندش و محبوب خداوند واقع شدن سنگ صبور باشد. تلخی ها را به امید زندگی بهتر تحمل كند كه البته به اجر دنیوی و اُخروی آن خواهد رسید. كار خانواده شوهرتان اشتباه بوده كه مشكل شنوایی شوهرتان را مطرح نكرده اند امّا الآن شما دارای فرزند هستید آن هم دختر كه بسیار حساس و عاطفی است. سعی كنیدكریمانه این اشتباه را نادیده بگیرید تا با این كار، امنیت و شادابی را به زندگی خود و فرزندتان هدیه داده باشید. خواهرم همین طور كه در نامه ذكر كردید همیشه بحث، دلیل، معرفی كتاب، برای حل مشكل كارساز نیست. گاهی اهرم های عاطفی بیان و تحریك صفات مثبت، احترام به شخصیت، انتقاد سالم و سازنده و نوشتن نامه ای محترمانه بسیار عالی عمل می كند. امیدوارم شما با مطالعه كتاب هایی در زمینه مسایل همسرداری و توجه به نكات كاربردی بالا بتوانید رابطه مؤثر و موفقی داشته باشید.پاورقی:

1. شرفی، محمدرضا، جوان و نیروی چهارم زندگی، تهران، سروش، 1380، ص 51.
2. ریچارد كارلسون، ازكاه كوه نسازید، ترجمه سهیلا موسوی رضوی، تهران، نسل نواندیش، چاپ سوم، 1379، ص 140.
3. جوان و نیروی چهارم زندگی، ص 22.


ارسال توسط پاسخگوی خواهران
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس