تبلیغات
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران - نسبت به همجنس خود تمایل شدید دارم
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران
« خواهران خوبم بیاییم همه با هم پرسشگری را امتحان كنیم »
با سلام،به وبلاگ ما خوش آمدید دوست عزیز.

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 24 اسفند 1390

پرسش:

... نسبت به همجنس خود تمایل شدید دارم و چندین بار به دلیل اینكه مرتكب همجس گرایی و روابط آن شده ام و از نظر وجدانی ناراحت بوده ام قصد خودكشی داشته ام... من این حالت را نمی خواهم چگونه از این بیماری نجات یابم؟

پاسخ:

ابتدا به تعریف انحراف جنسی می‌پردازیم و سپس وارد بحث هم‌جنس‌گرایی و انواع و درمان آن می‌شویم امیدواریم كه با توكل به حضرت حق و انجام تمارین ذكر شده در این بحث به خواستة خود نائل گردید.تعریف انحراف جنسیاقدام و یا انجام هر نوع رابطه جنسی برخلاف ضوابط شرعی (و فطری) را گویند و از آن‌جایی كه دوران بلوغ غریزة جنسی یكی از پرقدرت‌ترین جنبه‌های وجود آدمی را به خود اختصاص می‌دهد بنابراین مسایل مربوط به آن نیز گسترده‌تر و متنوع‌تر از ابعاد دیگر جلوه می‌كند.(1)

هم‌جنس‌گرایییكی از انحرافات جنسی است كه در آن شخص به سوی همجنس خود كشیده می‌شود این هم با اصول اولیة فطرت انسانی مغایر است و هم تخطی از فلسفه خلقت و آفرینش هم محسوب می‌شود و آرامش و تعادل روانی فرد را بر هم می‌زند و خود موجب انحرافات دیگر می‌شود این عمل مورد مذمت شدید دین و مذهب و مكاتب اخلاقی است.(2)

انواع هم‌جنس‌گراییعلم روان‌پزشكی امروز هم‌جنس‌گراها را به دو گروه تقسیم می‌كند.
گروه اول: كه اصطلاحاً به آنها (اگودیستانیك) می‌گویند این افراد از این‌كه دارای تمایلات هم‌جنس‌گرایی هستند احساس ناراحتی می‌نمایند و این احساس را متعلق به درون خود نمی‌دانند و خود مایل هستند درمان شوند این اختلال به راحتی قابل مداوا است و درمان اكثر این افراد موفقیت‌آمیز است. و پس از درمان، به جنس مخالف علاقه پیدا می‌كنند و می‌توانند ازدواج كنند.
گروه دوم: كه اصطلاحاً به آنها (اگوسینتانیك) می‌گویند، این افراد دارای تمایلات همجنس‌گرایانه هستند اما از داشتن چنین تمایلاتی ناراحت نیستند و آن را با درون خود موافق و مطابق می‌بینند و برعكس نسبت به جنس مخالف احساس كششی ندارند و بعضاً از جنس مخالف بیزار و متنفرند و این افراد اگر سراغ درمان جدی نروند در زندگی زناشویی خود دچار مشكل می‌شوند و معمولاً ازدواج آنها به طلاق و جدایی می‌انجامد.(3)

عوامل مؤثر در هم‌جنس‌گرایی1. ژنتیك. 2. هورمون‌های بدن مادر در طی دوران بارداری. 3. نحوة تربیت فرد در دوران كودكی و تأثیر پدر و مادر در این دوران (عدم رعایت اصول اخلاقی و تربیت صحیح اسلامی)(4) و عقده‌های مختلف دوران رشد. 4. آسیب‌های مغزی. 5. محیط‌های آلوده (مشوق زیاد، دوستان ناباب، وسوسه‌گرها.) 6. ضعف اراده (كه مهمترین عامل می‌باشد.)(5)
درمان: با توجه به مباحث فوق باید به شما مژده دهیم كه چون از گروه اول اگودیستانیك (خود علاقه به درمان و ناراحت از گذشته) هستید درمان این انحراف كار پیچیده‌ای نیست به شرط این‌كه خود عزمتان را بیش از پیش جزم كنید حال برای خود یاری مطالبی را ذكر می‌كنیم كه توجه به كلیه موارد برای درمان ضروری است. البته توصیه می كنیم حتما برای درمان از روان پزشك نیز كمك بگیرید.
1. تقویت اراده: مهمترین عاملی كه بیش از هر چیز در كمك و مساعدت و معالجه این بیماری دخالت و تأثیر دارد اراده و خواست خود شماست شما مجبور به انجام این كار نیستید. اگر مجبور بودید این كار (لواط) را در جلوی هر كسی دیگر نیز انجام می‌دادید ولی همین كه با ارادة خود این كار را نمی‌كردید معلوم می‌شود كه اراده دارید. در ذیل به برخی از راه‌های تقویت اراده اشاره می‌كنم.
الف) تلقین. پیوسته با خود بگو من می‌توانم و قادر به ترك این عمل زشت هستم قبل از خواب از این تلقین استفاده كن كه بسیار مؤثر است.
ب) توجه به نتایج نامطلوب این كار ناپسند مثل بروز اختلال عاطفی، عدم آرامش، مخالفت با دستورات خدا، عذاب وجدان، مشكلات زناشویی و…) این‌ آثار را در یك دفتری یادداشت نمائید (فهرست‌وار) و هر از چند گاهی مرور نمائید.
ج) تقویت بُعد روحانی: با عبادات، دعا، نذر، شركت در مراسم اهل‌بیت ـ علیهم‌السلام ـ ، ذكر دائم، معاشرت با عالمان ربانی، روزه، خواندن روزانه یك صفحه از كتب اخلاقی و... بُعد روحانی خود را بر بُعد حیوانی و جسمانی خود غلبه دهید.
د) ورزش و كار فیزیكی: با ورزش و كار فیزیكی اراده انسان قوی‌تر می‌شود و انرژی متراكم بر غریزة جنسی متعادل‌تر می‌گردد.
هـ) مطالعه زندگی افراد با اراده و خواندن كتب و نوشته‌هایی كه درباره اراده انسان نوشته شده است. كتاب معجزة اراده از انتشارات انجمن اولیاء و مربیان كتاب بسیار ارزشمندی است.
2.بررسی وجود اختلال جسمی یا روانی: گاهی انحراف جنسی محصول افسردگی شدید است كه اگر افسردگی با رجوع به روانپزشك و روان شناس بالینی درمان شود هم‌جنس‌گرایی نیز درمان می‌شود. البته گاهی نیز منشأ آن, آسیب‌های مغزی و شكل هورمونی است(6) كه با رجوع به روان‌پزشك این قسمت درمان می‌شود. اگر مشكل هورمونی باشد با تزریق نوعی هورمون تمایلات هم‌جنس‌گرا كاهش می‌یابد و موجب تعادل تمایلات می‌شود.(7) پس برای اطمینان بیشتر رجوع به متخصصین , بسیار مفید خواهد بود.
3. كنترل محیط: اگر محیط آلوده باشد باید محیط اصلاح شود تا مشكل هم‌جنس‌گرایی برطرف شود.(8) برای این كار ,توصیه های ذیل مفید می نماید:
الف: دوری از افرادی كه مشوق این كار هستند و در مقابل انتخاب دوستانی كه دائماً‌ شما را از این كار برحذر دارند.
ب) پرهیز از تماشای فیلم‌های مستهجن، مكالمه‌های جنسی، شوخی‌های جنسی و لمسی.
ج) اجتناب از محیط‌هایی كه وسوسه‌انگیز است و زمینه گناه را در بردارد.
4. توجه به حضور خداوند:
اگر ناچار هستید كه در اتاق تنها و جای خلوت مطالعه نمایید، سعی كنید این بینش و اعتقاد را در خود تقویت كنید كه«عالم محضر خدا است، در محضر خدا نباید گناه كرد» این باید به عنوان یك تابلو همیشه جلو روی شما باشد.
معمولاً افرادی كه مبتلا به گناه می شوند و در خلوت و تنهایی كارهای ناپسند انجام می دهند، فكر می كنند كه كسی آن ها را نمی بیند، لذا خجالت نمی كشند، اما خداوند خطاب به این گونه افراد می فرماید: أَ لَمْ یَعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ یَری(9) آیا نمی داند كه خدا او را می بیند؟! تحقیقات روان شناسان نشان می دهد افرادی كه در معرض مشاهدة دیگران هستند یا از طریق دوربین مخفی رفتار آن ها كنترل می شود، سعی می كنندكمتر مرتكب خلاف شوند، باید سعی كنید شما هم این ایده و طرز تفكر را كه خداوند همة رفتارهای ما را می بیند و حتی در خلوت ترین جاها و مكان ها ناظر براعمال ما هست، در خویشتن تقویت كنید.
اگر شما در جلسة امتحان مطمئن باشید كه فردی شما را تحت كنترل دارد و به شما چشم دوخته است تا تقلب نكنید، در این صورت هیچگاه دست به تقلب نمی زنید. دنیا هم جای امتحان است. جاهای خلوت، بیش از هر جای دیگر انسان را در معرض امتحان قرار می دهد. و وسوسة تقلب و گناه در ذهن انسان ایجاد می شود. افرادی كه حضور خداوند را درك نمی كنند، ممكن است دست به تقلب و گناه بزنند اما افرادی كه می دانند خداوند رفتارهای او را می بیند، هیچگاه گناه نمی كند.(10)
5. انذار و تنبیه: هرگاه نگاه مسمومی كردید خودتان را متنبه كنید (مهمانی‌های دلخواهتان را به هم بزنید ـ پول تو جیبی‌ات را صرف امور خیر كن! عهد كن كه فلان روز را روزه می‌گیرم و... .)
6. تشویق: هرگاه نگاه و فكر خودت را كنترل كردی خود را تشویق كن همانگونه كه بخاطر اینكه 2 سال است این كار نامطلوب را كنار گذشته‌اید قابل تشویق هستید شما كه آن كار را ترك كرده‌اید مطمئناً قسمت دوم نگاه و نظر شهوت‌انگیز را نیز می‌توانید درمان كنید.
7. امید: شخصی آمد نزد رسول خدا و ابراز داشت كه گناهی مرتكب شده‌ام كه خیلی بزرگ است و چند مرتبه این كار را تكرار كرد. رسول خدا فرمودند: امید بخشش وجود دارد. توبه كن. جوان گفت: از بزرگی گناهم امیدی ندارم. رسول خدا با عتاب به جواب فرمودند: آیا گناه تو بزرگ‌تر است یا عظمت و عفو حضرت حق.(11) و در جائی دیگر فرمود: محبوبترین چیز نزد خداوند جوانی است كه از گناه توبه می‌كند و از پیشگاه الهی طلب آمرزش می‌كند.(12)
8. توجه به تعارض درونی:
از آنجایی كه انسان دارای فطرت الهی است و بعد روحانی، عقل و وجدان دارد، نمی‌تواند نسبت به گناه بی‌تفاوت باشد ممكن است در ظاهر , خود شخص چیزی متوجه نشود ولی در درون او دائماً عقل و وجدان با میل‌های هوسناك در مبارزه‌اند این ملامت‌ها و عذاب وجدان‌ها اگر با ترك گناه و توبه از گذشته حل نشود آنقدر تكراری می‌گردند كه سبب بیماری و اختلال روحی ـ جسمی و یا روان‌تنی (زخم معده، سر درد و...) می‌گردند پس با ترك گناه از سلامت روانی و جسمی برخوردار شویم.
10. درمان احساس حقارت: كسی كه در خود احساس كرامت و شخصیت می‌كند (خود را خلیفه خدا روی زمین می‌داند) شهوات و لغزش‌ها نزد او بی‌مقدار می‌شود.
11. قفل كانال ورودی:
ای حكیم آب ز سر چشمه ببند
كه چو پر شد نتوان بستن جوی
طبق نظر «بك»، كه روان‌شناس مشهوری است . یك رفتار وقتی رخ می‌دهد كه انسان اول به چیزی فكر می‌كند (برای انجام یا ترك), بعد نسبت به آن كار هیجان و احساس مثبت یا منفی حاصل می‌شود و سرانجام آن احساس و هیجان به عمل یا ترك عملی منجر می‌شود.
ائمه معصومین ـ علیهم‌السلام ـ نگاه از روی شهوت را تیر شیطان معرفی كرده‌اند به همین خاطر باید مراقب افكار و نگاه خود باشیم تا در سرازیری پرنشیب گناه واقع نشویم كه توقف بسیار مشكل خواهد شد.
13. تلاوت و تأمل: داستان قوم لوط را در تفاسیر و قصه‌های قرآنی بخوانید در عاقبت قوم همجنس‌گرا (قوم لوط) تأمل كنید و در تعابیری كه خداوند نسبت به این قوم بخاطر آن عمل (هم‌جنس‌گرایی) گفته‌اند بیندیشید.


پاورقی:

1. شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوانی، انتشارات تربیت، ص 181، (اقتباس).
2. همان، ص 183، با كمی تغییر.
3. مكارم شیرازی، ناصر، استفتائات جدید، ناشر مدرسه الامام علی بن ابیطالب، جلد اول، ص 514.
4. همان، ص 514.
5. انصاری، مسعود، روان‌شناسی جرائم و انحرافات جنسی، انتشارات اشراقی، ص 318.
6. همان، ‌ص369.
7. شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوانی، انتشارات تربیت، ص271.
8. ر.ك: پل ژاگو، قدرت اراده، ترجمه كامظم عبادی و كتب مربوطه دیگر.
9. علق:14.
10. مظاهری، حسین، عوامل كنترل غرایز در زندگی انسان، موسسة ذكر، 1378، ص 80، 92.
11. همان، ص 244.
12. دنیای جوانی، ص 266.


ارسال توسط پاسخگوی خواهران
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس