تبلیغات
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران - از طریق اینترنت با دختر 21 ساله ای آشنا شدم.
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران
« خواهران خوبم بیاییم همه با هم پرسشگری را امتحان كنیم »
با سلام،به وبلاگ ما خوش آمدید دوست عزیز.

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 24 اسفند 1390

پرسش:

من جوانی 23 ساله ام از طریق اینترنت با دختر 21 ساله ای آشنا شدم. اخلاق و رفتارش مرا مجذوب خودش كرد برای ازدواج با او، خانواده او و دختر استخاره زدند بد آمد. جواب استخاره دختر آیه 60 سورة شعرا بود، حالا خیلی به او علاقه پیدا كرده ام چه كار كنم، پدر و مادرم اجازه حرف زدن با او را نمی دهند او مرا تكیه گاه می بیند الان هم در بیمارستان است. می خواهم بروم عیادت او مرا راهنمایی كنید؟ (مقلد آیة الله بهجت).

پاسخ:

ازدواج یكی از حساس ترین و در عین حال سرنوشت ساز ترین مراحلی است كه جوان باید با احتیاط و با كمك از تجارب دیگران از آن مرحله بگذرد. اگر چه ازدواج امریست شیرین ولی خدای نخواسته گاهی بخاطر عدم توجه به مسائل مقدماتی ازدواج، ممكن است مسیر اشتباه طی شود و انسان در درة‌ ناسازگاری و اختلاف بیفتد, اما همین مسیر اگر با شناخت و احتیاط اولیه طی گردد یك عمر سازگاری و تفاهم به همراه خواهد داشت و سپس فرزندان در هوای مطبوع این سازگاری رشد می كنند و از نشاط و پویایی این خانواده لذت می برند و به شكوفایی می رسند، پس چون كه مسأله، سرنوشت ساز است احتیاط، شرط عقل است.
حال دوست گرامی برای این كه این مسیر را صحیح بپیمائید نكاتی را بیان می داریم كه امید است مورد استفاده واقع گردد.

1. ملاك های ازدواج:(1)درباره ملاك های ازدواج بیشتر مطالعه كنید همسر شما باید در بسیاری از امور با شما سنخیت داشته باشد در این شرائط است كه شما می توانید با هم یك زندگی شیرین و سرشار از تفاهم را داشته باشید پس دقت كنید آیا فرد مورد نظر شما از نظر (ایمان، اخلاق، اصالت خانوادگی، سن، زیبایی، تحصیل، وضع اقتصادی، سلامت جسم و روح و... ) با شما تناسب دارد یا نه (فراموش نكنید كه تناسب بالاتر تفاهم بیشتر را به ارمغان خواهد آورد).

2. كنترل احساساتاز جمله ویژگی های جوانی آتشین شدن عواطف و احساسات و هیجانها، طوفان مزاج ها و بیداری غریزة جنسی است.(2) بنابراین بهتر است حساب شده گام برداشت و با لحاظ همه شرائط تصمیم گرفت. دوستی از طریق اینترنت نمی تواند تمام حقایق را برای شما بیان دارد، برای ازدواج لازم است خانواده ها هم حضوراً در چند جلسه همدیگر را ببینند و با هم صحبت هایی داشته باشند و دختر و پسر با همدیگر درباره زندگی آینده خود سخن بگویند و با رفتار و آداب همدیگر آشناتر شوند و مقدار تناسب ها را در این پیوند بررسی كنند.

3. خواستگاری رسمیمراسم خواستگاری كه در فرهنگ جامعه ما انجام می شود مزیتهای زیادی به دنبال دارد. یكی از این مزیتها رسمیت پیدا كردن ارتباط دو خانواده به هدف ازدواج است. شما نیز برای این كه منزلت و شأن خود را به خانواده این دختر خانم نشان دهید، این مسیر را طی نمایید و از راههای غیر رسمی صرف نظر نمایید. از جمله در خواستگاری رسمی پسر تحت حمایت خانواده خود حركت می كند و خواسته خود را به خانواده دختر خانم ابراز می نماید.

4. پیرامون استخارهاستخاره بدون توجه به نظر كارشناسان، مطالعه، تحقیق، تفكر و گفتگوهای دو طرف جایی نداشته است، استخاره اختصاص به زمانی دارد كه انسان پس از طی كردن مراتب یاد شده به نتیجه نرسد و مرد دو متحیر باشد.

5. آداب عرفی و دینیشما فردی متدین هستید. چرا كه مرجع تقلید شما طبق نامه خودتان روشن است و حتی برای اقدام به ازدواج از قرآن كمك خواسته اید بهتر است در انتخاب همسر به شرائط عرفی و دینی توجه كنید كه حتما این كار به مصلحت شماست. مشاوران و علماء نیز چنین رابطه ها و آشنا شدن ها بدون هماهنگی والدین و خارج از خواستگاری رسمی را به صلاح شما نمی دانند و نامه های رسیده از جوانان پشیمان و تجارب ما نیز همین گفته را ثابت می كند. گاهی همین آشنایی ها باعث می شود جوان دقیق تصمیم نگیرد و حتی گوش به حرف پدر و مادر هم ندهد و جوانب را نسنجد، حال كه پدر و مادر شما نیز با این كار مخالف اند، شما از این مورد صرف نظر كنید، چرا كه شروع آشنایی شما خوب شكل نگرفته است(3) چون رضایت والدین نفس بسیار مهمی را در محارت و خوشبختی ایفا می كند اگر می توانید والدین خود را راضی كنید و رسماً با همراه ایشان به خواستگاری آن دختر اقدام كنید اما اگر راضی نشدند به نظر می رسد. كه صلاح نیست اقدام كنید.

علاقهشما نگران حال آن دختر هستید و ممكن است تصمیم گرفته باشید به ملاقات او بروید،‌اما حال معلوم نیست ازدواج شما سر بگیرد از این تصمیم صرف نظر كنید و او را با (ملاقات خود بیشتر به خود گره نزنید، اگر او را به عنوان یك انسان و دوست دارید رابطه خود را از همین جا قطع كنید تا او زندگی جدیدش را بازسازی كند از طرفی عدم ازدواج شما و حفظ رابطه به ضرر اوست چون احتمالاً همسر آینده او با دانستن چنین موضوعی زندگی او را تلخ می كند پس توصیه می شود در صورت مخالفت منطقی و جدی پدر و مادرتان با یك پیام كوتاه شرائط خود را توضیح دهید و با بیان اینكه عدم ارتباط به نفع هر دو است با هم خداحافظی كنید.
تذكر1: همه مراجع اعتقاد دارند كه در چت دختر و پسر اگر خوف فتنه و كشیده شدن به گناه وجود داشته باشد آن چت جایز نیست.(4)
تذكر 2: طوفان جوانی شور هیجان های آن از یك طرف و عدم ثبات عاطفی و نیازهای شدید روانی (اختلاف والدین و ناسازگاری احساس دوستی خالصانه كم تجربگی زمینه های وابستگی دختر و پسر به همدیگر نه كه اگر این فرایند با تدبیر مشورت و تدریج طی نشود احتمال ناسازگاری بعدی زیاد خواهد بود.
تذكر:
نظر حضرت آیة الله بهجت ـ حفظه الله ـ درباره رابطه دختر و پسر از طریق اینترنت:
ایشان چنین گفتگو ها و مكاتبه های اینترنتی را حرام می دانند.(5)پاورقی:

1. مظاهری، علی اكبر، جوانان و انتخاب همسر، نشر پارسایان.
2. قائمی، علی، شناخت، هدایت، تربیت، انتشارات امیری، چاپ هفتم، 1378، ص 13.
3. در چنین آشنایی ها زن و شوهر كاملا در آینده و زندگی زناشوئی به هم مطمئن نیستند مرد پیوسته نگران است كه آن دختر با فردی جدید رابطه ایجاد كند و زن هم همین طور عمل می كند.
4. حسینی، سید مجتبی، رساله دانشجویی، نشر دفتر نشر معارف، چاپ سوم، 1385، ص191.
5. این مساله توسط نویسنده از دفتر حضرت آیت الله بهجت (حفظه الله) سوال شد.


ارسال توسط پاسخگوی خواهران
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس