تبلیغات
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران - دختران جوانی كه سن ازدواج آن ها می گذرد
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران
« خواهران خوبم بیاییم همه با هم پرسشگری را امتحان كنیم »
با سلام،به وبلاگ ما خوش آمدید دوست عزیز.

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 24 اسفند 1390

پرسش:

دختران جوانی كه سن ازدواج آن ها می گذرد و كاری جز عفت نمی توانند بكنند، به نظر شما از درون چگونه باید باشند؟ برای مبارزه با بی كاری چه باید كرد؟

پاسخ:

مسأله تأخیر در سن ازدواج یكی از مشكلات اجتماعی خصوصاً در جوامع شهری می باشد. این مسأله كه قربانیان آن جوانان می باشند، تا حدی پیش رفته است كه بعضی حتی سن بالای ازدواج را طبیعی می دانند و تصور می كنند

باید این گونه باشد، غافل از اینكه این مسأله ای است كه خود ما با افعال ارادی چون توقعات بی جا و غیر ارادی مثل رشد شهرنشینی آن را به وجود آورده ایم. حل این مسأله در سطح كلان نیازمند برنامه ریزی های اساسی، دراز مدت و فرهنگ سازی است كه متأسفانه تا كنون اقدامی جدی و فراگیر كه بتواند رشد روز افزون سن ازدواج را كاهش دهد و یا متوقف سازد صورت نگرفته است. حال یك جوان چه كار می تواند انجام دهد؟ در ارتباط با این سؤال چند نكته قابل ملاحظه است كه امیدواریم توجه و بكارگیری آنها برای شما مفید باشد:

1. امیدوار بودننا امیدی دو نتیجه در پی دارد: یا اینكه انسان به فساد كشیده می شود و یا دچار افسردگی و دیگر ناراحتی های روحی می شود كه با عفاف و امید به رحمت خدا از هر دو اجتناب می كنیم و به جای آن دل را لبریز از امید به فضل پروردگار متعال نگه می داریم. ما می دانیم كه خداوند متعال در همه حال نظاره گر ماست، صبر ما بر اطاعتش را می بیند و در نامة عمل ما ثبت می نماید. ما می دانیم كه خداوند متعال دانا و تواناست، راه برآوردن نیازهای بندگانش را می داند و می تواند برآورده سازد. پس با امید به فضل پروردگار به درگاه او دعا می كنیم و چنان چه دیرتر اجابت نمود می دانیم كه حكمت و مصلحت بالاتر در آن بوده است و خرسند از این خدای دانا، توانا و حكیم در انتظار اجابت بر آستان سبزش می نشینیم.

2. تقویت روحیه عفافاگر بخواهیم عفافمان را حفظ كنیم و روح امید را در درون خود تقویت كنیم، باید از بی كاری پرهیز نمائیم. همان طور كه پیشوایان دینی ما فرموده اند: «اگرتن دادن به شغل مایة رحمت است، بی كاری دائم نیز باعث فساد (جسمی، اقتصادی، روحی، ذهنی، اجتماعی و ...) است»(1). اگر انسان بی كار باشد حتی از خودش هم بیزار می شود. بر خلاف زمانی كه انسان مشغول به كاری باشد و نتیجة زحمات خود و محصول تلاش هایش را ببیند. در اینجا یك حس خود ارزشمندی (Self - Esteem) و اعتماد به نفس به انسان دست می دهد كه خود باعث تقویت دیگر ابعاد مثبت وجودی اش می شود. علاوه بر اینكه ذهن كمتر به سمت غرائز و تمركز بر آنان كشیده می شود. نكته ای كه باید اینجا اشاره كنیم این است كه وقتی صحبت از اشتغال و كار به میان می آید این نیست كه لزوماً انسان در یكی از ارگان های دولتی به شكل رسمی مشغول به كار باشد. بلكه این مسأله شامل هنرهای دستی، كلاس های متعدد و متنوع آموزشی و هنری هم می شود. كار و تلاش و یاد گرفتن مهارت ها بی تردید علاوه بر فواید فردی از نظر اجتماعی انسان را مقبول و مورد تأیید دیگران می كند و این خود باعث فراهم آمدن زمینه های ازدواج برای فرد می گردد.
گاهی تأخیر سن ازدواج از جهاتی به با تجربه تر شدن، واقع بین تر شدن افراد كمك می كند و این عمل به گزینش مناسب همسر می انجامد.

3. استفاده از فرصتها و واسطة امیندختران و خانواده می توانند به افراد متدین، راز دار بگویند كه اگر همسری مناسب باشد آنها قصد ازدواج دارند این افراد می توانند معرف خوبی باشند.


پاورقی:

1. سهراب پور، همت، جوانان در طوفان غرائز، قم، نشر بوستان كتاب، 1382، ص16.


ارسال توسط پاسخگوی خواهران
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس