تبلیغات
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران - همیشه فكرهای بیهوده و لهو می كنم.
پاسخگویی به مسائل دینی خواهران
« خواهران خوبم بیاییم همه با هم پرسشگری را امتحان كنیم »
با سلام،به وبلاگ ما خوش آمدید دوست عزیز.

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 15 اردیبهشت 1391
پرسش:
همیشه فكرهای بیهوده و لهو می كنم واصلاً دست خودم نیست استغفار می كنم ولی فایده ای ندارد و خواب های بهیوده زیاد می بینم كه فكر می كنم ناشی از گناهان بیهوده باشد چه كار كنم؟

پاسخ:
بهتر بود شما پرسشگر گرامی سن، تحصیلات، جنسیت خود را ذكر می كردید و اشاره می نمودید كه این افكار چه موقع بیشتر است و از كی شروع شده است تا پاسخ روشن تری دریافت می نمودید و با این حال به نكات ذیل با دقت توجه كنید و در عمل آنها را پیاده كنید ان شاء الله كه این مشكل رفع خواهد شد.


مقدمه: زمان در سایه تغییرات تدریجی و حركت ها به وجود می آید. زندگی (انسان، حیوان، طبیعت) سراسر در حال تغییر و دگرگونی است زندگی امری پویا، واقعی و زنده است، برخی انسان ها در رودخانه زندگی و زمان , خود را محكم به پدیده ها و حوادث گذشته گره می زنند و برخی با شتابی نامعقول، سریع تر از زمان (خواسته یا ناخواسته) خود را در آرزوهای دراز و دست نیافتنی و خیال پردازی غرق می كنند به نظر كارشناسان دین و روان، افراط و تفریط در امر زمان (خیال پردازی، غصه خوردن های ناهنجار و طولانی و آرزوهای بلند، نگرانی و اضطراب نسبت به حال و آینده، ترس و یا امید بی جهت و...) سبب بیماری های جسمی و روحی ـ روانی میگردد پس آنچه مهم است حركت معقول در زمان حال و استفاده از گذشته برای ساختن آینده ای بهتر است.(1)

مثل ذرّه بین عمل كنیمانسان می تواند به كنترل افكار خود بپردازد و با متمركز كردن افكار خود به نتایجی مطلوب دست یابد و در پرتو آن به زندگی خود سر و سامان دهد افرادی كه افكار پریشان دارند آشفتگی افكارشان باعث خستگی، احساس یأس، بیهوده بودن زندگی، شكست آنها می شود پس انسان موفق كسی است كه مثل ذره بین عمل كند ذره بین با متمركز كردن نور خورشید و وحدت بخشیدن به اشعه های آن موفق به سوزاندن می شود افراد موفق نیز با تمركز بخشیدن به افكار، و انرژی ذهنی و روانی خود به دست گرفتن آن و سعی و تلاش به قله موفقیت رسیده اند.

شیوه های كنترل افكار از شیوه های زیر جهت برطرف كردن این افكار می توان كمك گرفت.
1. تقویت نیمكره چپ مغز: مغز انسان دارای دو نیمكره است نیمكره چپ فعالیت هایی مثل ریاضیات، زبان و ارتباط كلامی، منطق و بررسی و تجزیه و تحلیل انجام می دهد و نیمكره راست فعالیت هایی مثل تصور و تجسم، شناخت رنگ ها، موسیقی، وزن و آهنگ و خیالات و آرزوها و دیگر فعالیت های مشابه را به عهده دارد.
اغلب ما عادت داریم از یك طرفِ مغز خود استفاده كنیم پس باید سعی كنیم مثل دانشمندان بزرگ از دو طرف مغز كمك بگیریم اگر با تمرین هایی به تحلیل و تجزیه، یادگیری منطق و تفكر منظم برای رسیدن به مجهولی بپردازیم افكار خود را جهت می دهیم و بعد عقلانی خود را تقویت می كنیم(2) این كار تا حدود زیادی باعث می شود انسان كمتر به مسائل بیهوده بپردازد.
2. كنترل رفتار: اعمال و رفتاری كه ما انجام می دهیم در تعیین افكار اثر دارد و اندیشه هایی كه در سر می پرورانیم اعمال ما را تعیین می كند (افكار ما در اعمال ما مجسم می شوند و اعمال نیز در افكارمان تأثیر می گذارند) پس سعی كنید با رفتاری مثبت , اندیشه هایی مثبت در خود ایجاد كنید تا آن اندیشه های مثبت باز اعمالی مثبت در شما بیافرینند و نیز سعی كنید افكاری مثبت جایگزین افكار خود كنید تا اعمال مثبت تر از آن تراوش كند.(3)
افكار مثبت، اعمال مثبت را دنبال دارد.
در نتیجه رفتار و اعمال مثبت نو، منشأ آنها، افكار مثبت نو است.
3. توجه به فوائد و ضررها: توجه به فوائد و نتایجی كه از توحید افكار و تمركز آن حاصل می گردد و تأمل به ضررهای افكار بیهوده مثل تلف شدن اوقات پربهاء ـ افتادن در ورطه گناه، استهلاك نیروی عاطفی ـ روانی و جسمانی.
4. تمرین و ریاضت: سعی كنید با توجه به دانش خود و دیگران راه رسیدن به مجهولی را پیدا كنید و افكار خود را جهت دهید تا با سیر منطقی به هدف خود برسید مثلاً به همین مشكل خود تمركز كنید از خود بپرسید علل آن چیست؟ و راه حل آن كدام است؟ پس از این مسأله به مسألة دیگر بپردازید (تمرین پس از تمرین).
5. عبادت و نیایش: یكی از راه های كنترل فكر و تمركز، نیایش است مثلاً در نماز انسان سعی می كند به یك حقیقت (خدا) توجه كند با او سخن بگوید از او كمك بخواهد و با او درد دل كند اما گاهی افكارش پراكنده می شود بهترین راه برای توجه به حضرت حق , تمركز به آثار اوست هر كجا فكر عوض شد سریع به همان نقطه بازگردیم البته ممكن است مكرراً فكر پراكنده شود شما نیز سعی كنید به مهار آن بپردازید تا بالاخره كنترل گردد وقتی انسان این عبادت (نماز) را در حد كمال انجام دهد و بر شرائط آن توجه كند مطمئناً به نتائج آن (دوری از گناهان) نائل می آید كه نماز انسان را از زشتی ها باز می دارد.
6. ذكر مدام: دائم الذكر بودن انسان را به یك حقیقت اصیل جاوید و ابدی یعنی حضرت حق وصل می كند و انسان را در یك حضور دائمی قرار می دهد این حضور باعث نظم دهی به افكار درجهت حركت به سوی خدا و اجتناب از گناهان می شود.
7. یادگیری راه های تقویت اراده: برخی از آن راه ها از این قرار است:
نظم و برنامه ریزی ـ ورزش (برای تنظیم جسم و روان) ـ مطالعه زندگی دانشمندان و تلقین مثبت به نفس (من افكار بیهوده ندارم من توانایی انسجام و تمركز افكارم را دارم) مجالست با افراد با اراده و...

توصیه های دیگر جهت كنترل افكار بیهوده 1. معاشرت با انسان هایی كه افكار سالم دارند (انسان , همرنگ دوست خود خواهد شد) با كسی بنشینیم كه سه ویژگی داشته باشد: 1. دیدنش ما را به یاد خدا اندازد. 2. گفتارش به علم ما بیفزاید. 3. علمش ما را به یاد آخرت اندازد.
2. پر كردن اوقات فراغت به شكل صحیح (كارهای هنری، خطاطی، ورزش، تماشای فیلم های سازنده و...)
3. پرهیز از بطالت و بی كاری: افكار انسان از طریق «قوه خیال» انسان عمل می كنند «كار» نیروی فكر انسان را متمركز می كند و قوه خیال را تمركز می دهد، ذهن را منطقی بار می آورد. كاری كه مورد علاقه انسان است استعداد، ابتكار و خلاقیت را نیرومند می كند و به انسان حرمت اجتماعی می بخشد.(4)
4. برنامه ریزی در زندگی: ائمه ـ علیهم السلام ـ به ما توصیه كرده اند كه ساعات خود را چهار قسمت كنیم: 1. عبادت و مناجات با خدا. 2. كسب و كار حلال. 3. معاشرت با نزدیكان و برادران مؤمن و متعهد 4. بهره وری از لذت های حلال و مشروع.(5)
5. دوری كردن از محركات این افكار: برخی مكان ها , اوقات و اشخاص باعث می شوند انسان به افكار بیهوده بیشتر دامن بزند كه باید از آنها دوری كرد مثلاً كسی كه با فردی می نشیند و آن فرد در افكار بیهوده به او كمك می كند پس باید از او دوری بجوید، همین طور انسان می تواند به افكاری كه مقدمه افكار بیهوده است دامن نزد و از ابتدا مسیر فكر خود را عوض كند تا در دام آن نیفتند.
تذكر: كسی كه به افكار و اعمال خود طبق برنامه ها و شیوه های بالا انسجام دهد از خواب های بیهوده نیز مصون می ماند چرا كه اكثر خواب ها انعكاس افكار آشفته و اعمال روزانه ماست. پس سعی كنید به اعمال و افكار خود جهت مثبت بدهیم تا در پرتو آن به جای خواب كاذب و پریشان , خواب های صادق ببینید.پاورقی:

1. مجله حدیث زندگی، ویژه نوجوانان، نماز 15، قم، دارالحدیث، ص 6.
2. نوریها، حسنعلی، پیروزی در یازده گام، انتشارات عصر ظهور، چاپ اول، 1376، ص 123 (با كمی تغییر).
3. همان، ص 132 (با كمی تغییر).
4. مطهری، مرتضی، جلوه های معلمی، انتشارات مدرسه، وزارت آموزش و پرورش، ص 285-287 (اقتباس).
5. مجله حدیث زندگی، شماره 15 (ویژه جوانان) دارالحدیث قم، ص 7.


ارسال توسط پاسخگوی خواهران
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس